_Vienotība_ ir ieguvusi otru labāko vēlēšanu rezultātu pēc neatkarības atjaunošanas, saņemot 33 vietas parlamentā. Nepārspēts ir palicis tikai _Latvijas ceļš_, kurš 1993. gadā 5. Saeimas vēlēšanās ieguva 36 mandātus. _Vienotība_ varētu justies gandarīta arī tāpēc, ka V. Dombrovska tagadējās koalīcijas partijas - _Vienotība_, Zaļo un Zemnieku savienība un Visu Latvijai! - TB/LNNK - kopā ir ieguvušas pārliecinošu vairākumu - 63 vietas parlamentā -, ka tām pat nevajadzētu satraukties par varbūtējiem deputātu pārpirkšanas mēģinājumiem.
Urbanovičs draud
Premjers V. Dombrovskis svētdien bija noskaņots ar valdības veidošanu nekavēties, lai jaunās Saeimas pirmajā sēdē 2. novembrī varētu lūgt parlamentu balsot par uzticību valdībai, ja Valsts prezidents viņam uzticēs tās veidošanu, kas, visticamāk, tā notiks. Un tomēr svētdien, kad V. Dombrovskis sāka sarunas ar partijām par koalīcijas veidošanu, jau bija jūtams, ka tādas valdības izveidošana, kas spēj nodrošināt politisko stabilitāti ilgtermiņā, būs ļoti grūts uzdevums. To, kas varētu notikt, atstājot opozīcijā Saskaņas centru, tā līderis Jānis Urbanovičs pateica jau vēlēšanu naktī intervijā Latvijas Radio: «Nebūs koalīcijas bez mums. Aizmirstiet! Vai jūs gribat ārkārtas vēlēšanas!» Svētdien J. Urbanovičs jau bilda, ka gaidot V. Dombrovska piedāvāto rīcības plānu, būdams pārliecināts, ka stabilitāti varēs nodrošināt tikai ļoti plaša koalīcija. Vienotībai, SC un ZZS kopā būtu 84 balsis.
V. Dombrovskis pirmdien tiksies arī ar Saskaņas centru, kas ieguvis otru lielāko vietu skaitu Saeimā - 29 mandātus. Nacionālās apvienības Visu Latvijai! - Tēvzemei un brīvībai/LNNK līderi Roberts Zīle un Raivis Dzintars arī pēc tikšanās ar V. Dombrovski žurnālistiem teica, ka apvienība nebūs vienā valdībā ar Saskaņas centru. Taču R. Zīle arī ar izpratni vērtē premjera nodomu tikties ar SC, kuram plāno piedāvāt sadarbību parlamentā, bet - ne valdībā. Pret to, ka SC varētu ieņemt amatus parlamentā, tēvzemiešiem iebildumi nevarētu būt. R. Zīle arī saprotot Vienotību, jo, atstājot tik lielu politisko spēku opozīcijā, valdībai būtu daudz grūtāk strādāt, jo Satversmē tagad ir paredzēta iespēja tautai rosināt Saeimas atlaišanu. Par to, ka uz to savus vēlētājus varētu mudināt ārpus varas atstātie, eksperti runāja jau pirms vēlēšanām. Opozīcijā tad paliktu arī apvienība Par labu Latviju!, kurai jau ir sadarbības pieredze ar SC šajā Saeimā. Ne mazāk grūti lēmumi gaida arī nākamo Saeimu.
SC faktors
Uz vaicāto, kā Vienotība varētu vēlētājiem paskaidrot sadarbību ar Saskaņas centru, ja ir tik labas iespējas izveidot labējo valdību uz esošās koalīcijas bāzes un vēlētāji tieši tāpēc ir devuši šo mandātu, viens no Jaunā laika līderiem Artis Kampars atzina, ka vēsturē jau esot daži pamācoši piemēri. Pēc 8. Saeimas vēlēšanām JL līdera Einara Repšes vadītā valdība atstāja opozīcijā Tautas partiju, kas bija ieguvusi lielu ietekmi un panāca E. Repšes valdības krišanu. Pēc 9. Saeimas vēlēšanām Aigara Kalvīša (TP) valdība atstāja opozīcijā Jauno laiku, kurš vēlāk kopā ar sabiedrības daļu prasīja šīs valdības atkāpšanos un Saeimas atlaišanu. Vienotībai ir jāspēj izveidot stabilu ilgtermiņa valdību. Tas esot grūts uzdevums, jo - ja Saskaņas centrs un Par labu Latviju! paliks opozīcijā, tad tās, visticamāk, darīšot visu, lai V. Dombrovska valdību ar laiku nomainītu, un tad jau nākamajā koalīcijā SC un PLL būtu vadošais politiskais spēks, atzina A. Kampars un norādīja, ka tagad «viņi nebūtu varas līderi».
Pirms vēlēšanām un vēlēšanu naktī izskanēja, ka, veidojot nākamo koalīciju, būšot jārēķinās ar ārvalstu sabiedroto viedokli, kuru interesēs arī būtu politiskā stabilitāte Latvijā, ko varētu nodrošināt Vienotības sadarbība ar Saskaņas centru. Lūgts to komentēt, R. Zīle bija pārsteigts par šādu viedokli, ko raksturoja kā kliedzošu, jo tas, kādai ir jābūt Latvijas valdībai, esot tikai un vienīgi «mūsu pašu politiskais lēmums».
Zaļo un Zemnieku savienība kā vienmēr ieņem neitrāli atturīgu pozīciju un uzsver, ka koalīcijas veidošana ir vēlēšanās uzvarējušā politiskā spēka kompetencē. Kad līderi par to būs vienojušies, lēmumi par atbalstu valdībai vēl jāpieņem visu partiju valdēs. Arī Vienotībā par to lems ne tikai Jaunais laiks, bet arī Pilsoniskā savienība un Sabiedrība citai politikai, kuri nav pieļāvuši Visu Latvijai! - TB/LNNK nomaiņu koalīcijā ar Saskaņas centru. Tiesa, partiju sarunās izplatītajā materiālā bija dažādi koalīciju modeļi.