«Kokteilis» nonāca dīķī
Pirmdienas pēcpusdienā ap Māras dīķi staigāja cilvēki un satraukti vēroja gan zivju mokas, mirstot no skābekļa bada, gan peldošās pīles, mēģinot saprast, vai to skaits nav samazinājies. «Svētdien redzējām sarkanu mašīnu, bet nezinājām, kāpēc tā tur ir, domājām, varbūt slīkoni meklē,» stāsta viena sastaptā sieviete.
Kāda pensionāre, kas blakus Māras dīķim dzīvo 50 gadu, neatceras neko līdzīgu. «Sāpīgi skatīties, kā zivis slāpst, lec uz augšu. Kaijas ķer beigtās zivis, nez, kas ar tām notiks. Mazos pīlēnus arī šodien nemanīju, agrāk bija daudz,» sieviete stāsta, piebilstot, ka krietni nocīnījusies ar suni, lai tas neietu ūdenī, kā paradis līdz šim. Dīķa krastā dežurēja pašvaldības policisti, gan atzīstot, ka neviens nav mēģinājis nedz peldēties, nedz makšķerēt.
Jau otro dienu notikumus pie dīķa vēro biedrības «Latvijas ezeri» valdes loceklis, inženieris ķīmiķis tehnologs Jānis Sprūds. Viņaprāt, jānoskaidro vainīgās amatpersonas, kas pieļāvušas noliktavu nodošanu ekspluatācijā bez drošības tvertnēm, nenodrošinot pietiekamu aizsardzību no iespējamiem negadījumiem. Viņš norāda, ka būtu jānoskaidro arī ugunsdzēsēju atbildība, dzēšot noliktavu ar ūdeni, un pat pieļauj, ka, ļaujot ēkai nodegt pilnībā, kaitējums būtu mazāks. Tomēr amatpersonas šādam viedoklim kategoriski nepiekrīt. Pārkāpumi, uzbūvējot noliktavu, neesot bijuši, un augstākas prasības nevarēja izvirzīt. «Parasta ēka un parastas noliktavas,» uzskata Mārupes novada domes priekšsēdētājs Mārtiņš Bojārs.
«Ugunsdzēsēji izdarīja labāko, ko varēja, pasargājot daļu ēkas un neļaujot ugunij pārmesties uz blakus esošajiem automašīnu veikaliem, kuros atradās viegli uzliesmojošas vielas. Avārija nebija tik liela, kā varēja būt,» uzskata Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Vides departamenta direktora vietnieks Rolands Bebris.
Noliktavā, kurā izcēlās ugunsgrēks, atradās 294 ķīmiskās vielas un maisījumi, galvenokārt profesionālie tīrīšanas un dezinfekcijas līdzekļi, un šis «kokteilis» nonāca notekgrāvjos un vēlāk dīķī.
Neoficiāli tiek minēts, ka noliktavās atradās 50 tonnu ķimikāliju. SIA Eko osta, par kuras pakalpojumiem nāksies maksāt noliktavas īpašniekiem, atsūknējusi 680 m3 toksisko notekūdeņu. Smago metālu piesārņojums nav konstatēts. Māras dīķī piesārņojuma koncentrācija ir visaugstākā, pārsniedzot normu 3-4 reizes.
Cer uz lietavām
«Jo māte daba vairāk dos ūdeni, jo ātrāk dīķis attīrīsies,» cer Valsts vides dienesta Uzraudzības departamenta direktore Inese Kurmahere.
Viņa vēl nevar pateikt, cik lieli varētu būt aprēķinātie zaudējumi dabai, bet pieļauj, ka summa būs tūkstošos latu. No atrastajām bojāgājušajām zivīm lielākā daļa - 288 - ir raudas, bet ir arī līdakas, līņi, asari, pliči un grunduļi.
Kāda būs piesārņojuma ietekme uz pīlēm un kaijām, speciālisti neņemas prognozēt. Veselības inspekcija noņēmusi ūdens paraugus no akām, taču speciālisti uzskata, ka novadgrāvji palīdzējuši saindētajam ūdenim aizplūst, neiesūcoties gruntī, un vismaz urbumiem vajadzētu būt pasargātiem, problēmas varētu būt ar grodu akām. Ir paņemti arī gaisa paraugi no ugunsgrēka vietas.
Policija sākusi kriminālprocesu aizdomās par SIA Eco Lab angāra ļaunprātīgu dedzināšanu.