Ne visu var atļauties
Maskava ir dārgāka nekā jebkura cita Krievijas pilsēta, atzīst Krievijas Zinātņu akadēmijas Paleontoloģijas institūta zinātniskā līdzstrādniece Ilze Renga. Viņa kopā ar vīru Krievijas pilsoni un piecpadsmitgadīgo dēlu dzīvo XX gs. 90. gadu beigās būvētas mājas divistabu dzīvoklī, kas nopirkts ar vīra ģimenes palīdzību. Ilze atzīst, ka tas ir ļoti labs variants, kādu ne katrs maskavietis var atļauties, jo Maskavā ir pierasts vairākām paaudzēm dzīvot kopā - dzīvot atsevišķi ir ļoti dārgi. «Ja ģimenē pelna 10 000-20 000 rubļu (Ls 170-340) un ir divi pelnītāji un vēl bērni, ir ļoti nopietni jādomā, ko var atļauties. Zinātņu kandidāts ar grādu saņem no 13 000 rubļiem (Ls 221), ar stāžu var nopelnīt līdz 18 000 (Ls 306), mazliet naudas dod arī piedalīšanās projektos,» stāsta I. Renga. Viņa atzīst, ka daudzu maskaviešu dzīves standartā ietilpst personīgā automašīna, ar kuru reizi nedēļā brauc uz nomales tirdzniecības centriem un iepērk pārtiku visai nedēļai. «Mani ģimenes vīrieši reizēm saka - varētu mēs arī sakombinēt līdzekļus un nopirkt mašīnu. Es ar savu latviešu mentalitāti atbildu - kāpēc gan? Esmu pieradusi iepirkties tuvējos veikalos. Mierīgu sirdi katru rītu paeju garām kaimiņu mašīnu rindai un ieeju savā metrostacijā,» stāsta Ilze. Izklaidei īpaši daudz naudas nepaliek. Ilzes ģimene 31. decembrī gribēja apmeklēt koncertu Čaikovska zālē, bet pieejamās biļetes maksāja 4000 rubļu (Ls 68), tāpēc viņi dosies uz luterāņu baznīcu.
Tā kā Ilzes dēls Andrejs ir Latvijas pilsonis, viņam nepienākas Krievijas valdības maksātie pabalsti, kas gan neesot lieli - ap 10 latiem mēnesī. Attiecībā uz ārzemniekiem ir kārtība, ka viņiem pašiem sevi jānodrošina. Prasot uzturēšanās atļauju, jāiesniedz izziņa par ienākumiem, kas pārsniedz strādājošo iztikas minimumu - 9000 rubļu (Ls 153). Nestrādājošajiem maskaviešiem oficiāli noteiktais iztikas minimums no 2011. gada būs 6273 rubļu (Ls 106,64), kas ir par 8,3% lielāks nekā līdz šim. Sludinājumu portāli ir pilni ar vakancēm, taču mazkvalificētam darbaspēkam piedāvātās algas ir pat zem minimuma - piemēram, apsargam sola 6700 rubļu (Ls 113,90). Sarežģīto formalitāšu dēļ iebraucējiem šeit darbu atrast ir grūti.
Priekšstats mainās
«Kad tūrists atbrauc uz Maskavu, liekas, ka te viss ir ārkārtīgi dārgi, dārgāk nekā Londonā. Ja sāk dzīvot, ir citādi. Vieniem un tiem pašiem produktiem cena veikalos ļoti atšķiras. Nelielā kioskā augļu cenas ir trīsreiz zemākas nekā veikalu tīklā Azbuka vkusa. Ir restorāni, kuros darbdienās biznesa pusdienas maksā ap 240 rubļu (Ls 4,08), bet brīvdienās tur lētāk par 1000 rubļiem (Ls 17) paēst nav iespējams,» stāsta PricewaterhouseCoopers partneris Juris Lapše, kurš Maskavā dzīvo apmēram gadu. Viņš īrē dzīvokli centrā desmit minūšu gājienā līdz birojam, tāpēc transporta problēmas Juri nesatrauc, taču centrā jārēķinās, ka īres maksa mēnesī būs 40-50 dolāru par kvadrātmetru. «Lielākā daļa dzīvo guļamrajonos, tur īre ir krietni lētāka, un ir normāli, ja uz darbu jābrauc stunda vai pusotras,» stāsta Juris. Toties taksometri ir lētāki, tiesa gan, daudzi no tiem ir nelegāli. Pilsētas centrā esošais veikals CUM demonstrē to cenu līmeni, ko var atļauties tikai retais maskavietis: sieviešu žakete te maksā 97 500 rubļu (Ls 1657,50), blūze - 41 150 rubļu (Ls 699,50), vīriešu džemperis ar kapuci un revolucionāra Ernesto Če Gevaras attēlu - 23 200 rubļu (Ls 394,40).
Maskavas iedzīvotāji jau ir pieraduši, ka katru gadu 1. janvāris nāk ar jauniem tarifiem, kas krietni pārsniedz iepriekšējos. Aģentūra RIA Novosti decembra sākumā ziņoja, ka elektroenerģijas tarifi augs aptuveni par 10%: dzīvokļos ar elektrisko plīti tarifs būs 2,66 rubļi par kWh, dzīvokļos ar gāzes plīti - 3,80 rubļi. Par dzīvojamo ēku (ar liftu un atkritumu vadu) uzturēšanu un remontu būs jāmaksā aptuveni par 20% vairāk - RUB 9,41/m2 pirmo stāvu iedzīvotājiem un RUB 10,80/m2 augstāko stāvu iemītniekiem. Tarifs par ūdeni augs par 20%, īpaši sāpīgi tas skars tos iedzīvotājus, kuri nav uzstādījuši skaitītājus. Tomēr tarifu pieaugums kopumā ir zemāks, nekā bija plānots iepriekš.