Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +16 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 28. septembris
Sergejs, Svetlana, Lana

Kadāfi mirst no revo lūcijas rokas

«Nešaujiet, nešaujiet!» dažus mirkļus pirms nāves aizlūzušā balsī lūdzies augustā gāztais bijušais Lībijas diktators Muammars Kadāfi, kurš ceturtdien tika atrasts slēpjamies drenāžas caurulē dzimtajā Sirtas pilsētā. Opozīcijas kaujinieki viņu bez žēlastības nošāva, bet dažas stundas pēc tam pasaules lielākajās ziņu televīzijās tika demonstrēts dumpinieku filmēts video, kurā redzams, ka bijušā Lībijas valdnieka asiņainais līķis tiek vilkts pa zemi. Pie nogalinātā atrasti ieroči, tostarp zelta pistole.

Ziņas par M. Kadāfi nāvi Lībijā izplatījušās zibens ātrumā, izraisot neviltotu sajūsmu vairākumā valsts iedzīvotāju, kuri devās pilsētu ielās, lai ar gavilēm un automašīnu taurēšanu atzīmētu simbolisko atsvabināšanos no vairāk nekā 40 gadu valdījušā režīma, kas lielai daļai pilsoņu iedvesa bailes un nežēlīgi izrēķinājās ar pretiniekiem.

Nomirst caurulē

Sirtā, kas bija palikusi vienīgā nozīmīgā M. Kadāfi atbalstītāju pretošanās vieta, un tās apkaimē vairākas nedēļas notika sīvas cīņas. Lībijas Nacionālās pārejas padomes (NPP) vadītie kaujinieki ar NATO gaisa uzbrukumu palīdzību centās ieņemt pilsētu, kuru pašaizliedzīgi sargāja vēl atlikušie gāztā režīma sekotāji. Viņu sīkstums lika domāt, ka dzimtajā pilsētā atrodas M. Kadāfi, kura atrašanās vieta nebija zināma kopš augusta, kad dumpinieki ieņēma galvaspilsētu Tripoli un diktatoram piederošo ēku kompleksu, kas masīvo aizsargmūru dēļ tika dēvēts par «Kadāfi Pentagonu».

Par to, ka pilsēta pagaidu valdības rokās varētu krist šonedēļ, liecināja negaidītā ASV valsts sekretāres Hilarijas Klintones vizīte Tripolē. H. Klintone paziņoja, ka Vašingtona cer uz pavisam drīzu M. Kadāfi sagūstīšanu vai nāvi, lai viņš nevarētu traucēt jaunas, demokrātiskas Lībijas izveidošanai. Maz ticams, ka H. Klintone būtu ieradusies nemierīgajā valstī, ja nebūtu pārliecības, ka gāztais diktators kuru katru dienu varētu tikt notverts, domā analītiķi.

Sākotnēji ceturtdienas pēcpusdienā parādījās informācija, ka M. Kadāfi ir notverts un apšaudē ticis ievainots kājās. Tomēr pēc neilga laika dumpinieku pārstāvji cits pēc cita nāca klajā ar ziņām, ka par «Tuvo Austrumu trako suni» dēvētais M. Kadāfi ir miris. Kaujinieku ar mobilajiem telefoniem filmētajos saraustītajos kadros bija redzams, ka 69 gadus vecais vīrietis ir ievainots kakla rajonā.

No dažādu avotu stāstītā secināts, ka M. Kadāfi savā pēdējā slēpnī - drenāžas caurulē - nokļuvis pēc tam, kad automašīnu konvoju, ar kuru viņš esot centies pamest Sirtu, apšaudījuši NATO iznīcinātāji, vēsta Reuters.

Tirānijas beigas

Vēlāk vakarā M. Kadāfi nāves faktu apstiprināja arī NPP, paziņojot, ka Lībija ir atbrīvota ar «revolūcijas rokām» un valstī ir beidzies astoņus mēnešus ilgušais pilsoņu karš, kas sākās pēc tam, kad, sekojot tā sauktā Arābu pavasara notikumiem kaimiņvalstīs Tunisijā un Ēģiptē, valsts otrā lielākajā pilsētā Bengāzī sākās plaši protesti, kuros tika pieprasīta M. Kadāfi atkāpšanās un demokrātiskas pārmaiņas. Padomes vadītāja vietnieks Abdels Hāfizs Goga neslēpa sajūsmu par notikušo. «Šis ir vēsturisks brīdis. Tās ir tirānijas un diktatūras beigas. M. Kadāfi sastapās ar savu likteni,» sacīja A. H. Goga.

Arī starptautiskā sabiedrība demonstrēja atvieglojumu par M. Kadāfi nāvi. Francijas ārlietu ministrs Alēns Žipē paziņoja, ka tas ir «demokrātijas un pārmaiņu sākums» Lībijā.

Savukārt Eiropas Savienības (ES) augstākās amatpersonas aicināja Lībijas iedzīvotājus būt vienotiem, lai noritētu veiksmīga valsts pāreja uz demokrātiju. «Mēs aicinām NPP sākt plašu izlīguma procesu, kas sasniegtu ikvienu Lībijas iedzīvotāju un veicinātu demokrātisku, miermīlīgu un caurskatāmu varas nodošanu,» teikts ES prezidenta Hermaņa van Rompeja un Eiropas Komisijas vadītāja Žozē Manuela Barrozo kopīgajā paziņojumā.

Cilvēktiesību aizstāvji aicinājuši saukt pie atbildības cilvēkus, kas M. Kadāfi režīma laikā izdarījuši noziegumus pret civiliedzīvotājiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Muammars Kadāfi

Dzimis 1942. gada 7. jūnijā beduīnu ģimenē Sirtas pilsētā

Ieguvis militāro izglītību Lībijā, Grieķijā un Lielbritānijā

1969. gada 1. septembrī sarīkoja militāro apvērsumu un gāza no troņa karali Idrisu

1977. gadā ar viņa rīkojumu Lībija tika pārdēvēta par Lībijas Lielo Sociālistisko Tautas Arābu Lībijas Džamahīriju. M. Kadāfi paša izdomātais vārds «džamahīrija», kas pirmo reizi parādījās viņa sarakstītajā valsts politiskās filozofijas darbā Zaļā grāmata, nozīmē «masu pārvaldīta valsts»

2011. gada augustā tika gāzts. Nogalināts 20. oktobrī

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?