Šī ir trešā Mantu mītava. Aizsākta Vispasaules zaļo darbu dienā, 2010. gada 10. oktobrī, mainīšanās Rīgā Berga bazāra veikaliņā nu notiek ik pa pāris mēnešiem, katru reizi ejot plašumā. Arī ikdienā veikals pieņem cilvēkiem par nevajadzīgām kļuvušās lietas, to pārdošanā iekasēto naudu ziedojot labdarībai.
Kad patīk pats process
Veikalā iet karsti. Mantām mainās jaunas meitenes, mainās bērnu mātes un pensionāres. Lielā dalībnieku skaita dēļ šoreiz veikala vadība ir izlēmusi cilvēkus pie apmaiņai sanestajām mantām sākumā laist pulciņos pa trim, ļaujot sākumā izvēlēties tikai divas lietas. Pamazām mantu rindas kļūst retākas, veikalā smaida cilvēki, kas iepriecinājuši cits citu.
Viens no nedaudzajiem puišiem mijējiem ir tā apkrāvies ar trofejām, ka mājās tās nogādāšot vairākos piegājienos. Rodijs Rododendrs - tā sevi dēvē interneta portāla Revolutionmedia.lv autors - jūtas, kā Ziemassvētku vecīša apdāvināts.
Vīriešu rokas pulkstenis - savējais pagājušās vasaras beigās slimnīcā tika nozagts, un jaunu patiešām vajadzēja, viņš rāda guvumu. Klasisks džentlmeņa mētelis - tādu viņš savā garderobē esot gribējis ieviest jau sen. Saulains akvarelis - Rodijs pats glezno, tālab spēj novērtēt arī citu darbus. Ģitāra - šim instrumentam, viņaprāt, jābūt katrā mājā. Tenisa rakete. Un divas hipiju stila kaklarotas - divām draudzenēm, kas, netikdamas Mantu mītavas dalībnieku sarakstā, Rodijam vismaz iedeva līdzi katra pa kurpju pārim, lai iemaina pret ko jauku.
Viņš pats sestdienas rītā šurp atgādājis bērnu rotaļlietas, divas bikses, kreklu, pidžamu, somu, jau minētās kurpes un jaunus «vecmāmiņas rimbulīšus» - tā viņš nosauc muguras beržamo rīku ar rokturiem.
«Ar drēbēm ir kā ar garastāvokli - vienu dienu patīk, otru - apnīk. Bet, skaties, cits gluži laimīgs pagrābj!» izsaucas puisis. «Un te jau neviens nenes cauru zeķu pāri. Nenes, lai tiktu vaļā no sūda. Kā minimums - trīs cilvēki ir laimīgi. Tas, kurš kaut ko dabū, tas, kurš atnes, un, ja manta tiek veikalā pārdota, tas, kurš saņem labdarībai domāto naudu.»
Rodijs regulāri viesojoties Otrajā elpā, bet šādā pasākumā piedaloties pirmoreiz. Interesanti: vīriešu kārtas draugi, kuriem viņš ieminējies par Mantu mītavu, bijuši skeptiski, meitenes - daudz atvērtākas. Rodijam, tāpat kā viņām, patīk arī pats process. Pie divām māsām, kam iemainījis kaklarotas, atkal būs iemesls aiziet iedzert vīnu, viņš smaida.
Slēpjzābaki gaidīja viņu
E. Žagare ideju noskatījusi ārzemēs. Ir tik daudz dzirdēts par swapping parties (maiņas ballītēm), kurās cilvēki, pārsvarā dāmas, apmainās ar lietām, kas pašiem kāda iemesla dēļ kļuvušas neaktuālas. Domājot, kādu interesantu pasākumu sarīkot Zaļo darbu dienā, viņa izlēmusi riskēt. Veikala apmeklētāju kontingents gan ir visai neviendabīgs, taču izvēle nav šaura: ļaujot apmaiņai pret atnestajām lietām paņemt arī kaut ko no plauktiem, Elīna dod iespēju katram atrast ko sirdij tīkamu.
«Cilvēkiem šādas lietas tik ļoti patīk, ka sapratām - pasākumi jārīko regulāri,» saka veikala vadītāja. Iestādes ieguvums - ļaujot maiņai paņemt preces arī no veikala plauktiem, tiek patīrīti «aizsēdējušies» krājumi. Viena draudzene atved otru - ar šādiem pasākumiem veikalā ienāk jauni pircēji un mantu piegādātāji. Un, protams, pozitīvas emocijas! Elīnai joprojām atmiņā kāda meitene, kas pirmajā Mantu mītavā aiz laimes apraudājusies: «Es visu laiku meklēju tieši šādus slēpjzābakus!»
Londona, Ņujorka, Rīga...
««Aizmirstam par eBay interneta veikalu!» izmet atjautīgā modes verdzene. Ir kāda iespēja, kas ir par brīvu, kas ir forša un atkarību izraisoša,» tā izdevums Time out London savulaik aprakstīja līdzīgu notikumu. Kamēr deviņos vakarā liela daļa Londonas iedzīvotāju, piedaloties videi draudzīga dzīvesveida kampaņā, mājās uz stundu izslēdza elektrību, bariņš stilīgu dāmu Riverbank Park Plaza lielveikalā knibināja franču uzkodas un malkoja kavu, gaidot, kad varēs sākt mainīties ar sanestajām zīmolu drēbēm un apaviem.
Dažas dienas pirms aprakstītā notikuma prestižā Brompton Road rajonā durvis vēra Londonas pirmais oficiālais apģērbu maiņas veikals Visa Swap, kas ātri kļuva populārs gan 16 gadu vecu skolēnu, gan septiņdesmitgadīgu kundzīšu vidū. Sludinādams kredītbrīvu un ekoloģisku iepirkšanās kultūru, veikals pāris nedēļu pirms atvēršanas lūdza klientus atnest šurp sev nevajadzīgās lietas. Mantas novērtēja pēc punktu sistēmas: 20 par žaketi, 100 - par mēteli, 250 - par dizainera somu. Katrs pircējs, paņemot maiņas priekšmetus, varēja atgūt tikpat punktu, cik iepriekš bija «ieguldījis». Pārpalikumi tika ziedoti labdarībai.
Arī Latvijā bez Otrās elpas iniciatīvas pastāv vēl citi līdzīgi piemēri, ko ekonomiskajā terminoloģijā varētu saukt par prečapmaiņu vai bārteru. Tādu finansiāli grūtajā laikā piedāvā ne tikai mājas ballīšu organizētāji, bet arī portāli calis.lv, sapforums.lv un ss.lv. Nule notikušajā Grāmatu gadatirgū Ķīpsalā bija izveidots stūrītis grāmatu apmaiņai.