Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +13 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 30. septembris
Menarda, Elma, Elna

Viltus tupenis uz galda nenonākšot

Ģenētiski modificētie (ĢM) kartupeļi, kuru audzēšanai Eiropas Savienības (ES) teritorijā nupat dota zaļā gaisma, Latvijas laukos nezels un arī veikalu plauktos nenonāks. Šie tupeņi tikšot audzēti Vācijā un Čehijā, tur bāzētajās rūpnīcās tos pārstrādās cietē, no kuras tiks ražota līme, papīrs u.c. materiāli, Dienai apgalvoja Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāve Inese Aleksejeva.

Vienīgais ceļš, kā patērētājs netieši var saskarties ar ĢM kartupeļiem, ir, ēdot to dzīvnieku produktus - olas, pienu vai gaļu -, kam tiks izbaroti pārpalikumi no ĢM kartupeļu pārstrādes. Patērētāji gan to nemaz neuzzinās, jo Latvijā šobrīd nav prasības marķējumā uz dzīvnieku izcelsmes produktiem norādīt, ka mājdzīvnieki baroti ar ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) saturošu barību, lai gan tas tiek praktizēts.

Pēc ZM pārstāves sacītā, ES normatīvi aizliedz prasīt uz dzīvnieku izcelsmes produkta norādi, ka mājdzīvnieka barošanā izmantota ĢMO saturoša barība. Taču ir atļauts norādīt, ka šāda barība nav izmantota. To uzņēmums var darīt pēc savas iniciatīvas, taču tas būtu visai sarežģīti, jo nav kritēriju. Tos valsts nedomā noteikt, jo šāda norāde būtu maldinoša. Ja arī dzīvnieks tiek barots ar ĢMO saturošu barību, tā produktos šādu organismu klātbūtne pārbaudēs nav konstatēta atšķīrībā no ĢM augu izcelsmes produktiem, kuriem attiecīga norāde marķējumā ir obligāta, saka I. Aleksejeva. «Kaut vai, ja cepumu cepšanā tiek izmantota no ģenētiski modificētas sojas iegūta eļļa, tas marķējumā ir jānorāda.» Šo jomu uzraugošais Pārtikas un veterinātais dienests (PVD) pērn nevienu marķējuma pārkāpumu nav konstatējis. Tirgotāji arī lielākoties ievēro prasību ĢMO saturošus produktus novietot savrup no pārējiem. «Mazajos pārtikas veikalos šādu produktu faktiski nav, tāpēc nav arī atsevišķu plauktu šādu produktu novietošanai. Savukārt lielajos tirdzniecības tīklos lielākoties šī prasība tiek ievērota,» Dienai teica PVD pārstāve Ilze Meistere.

Kukurūza, soja, rapsis, kā arī to produkti - augu eļļas, margarīns u.c. - ir izplatītākie, ko ES ļāvusi tirgot savā teritorijā. Attieksme pret ĢM augu audzēšanu ES teritorijā gan ir daudz konservatīvāka. Vēl nesen ES teritorijā bija ļauts audzēt tikai ĢM kukurūzu. Otrdien zaļā gaisma dota arī kartupeļiem, kas esot lielāki par parastajiem tupeņiem un satur kvalitatīvāku cieti. Tiesa, no pieteikuma iesniegšanas brīža līdz atļaujas saņemšanai pagāja septiņi gadi. Šajā laikā pieprasīta papildu informācija, izvērtēti riski. Secināts, ka ĢM kartupeļu audzēšana nerada draudus cilvēku un dzīvnieku veselībai, kā arī videi. Kā norāda ZM: «Kartupeļi ārpus lauka neizdzīvo, un tiem nav savvaļas partneru, ar kuriem varētu savstarpēji apputeksnēties.» Šāds risks ir ĢM rapsim, kas stāv rindā ES atļaujas saņemšanai. Zinātnieki bažījas, ka rapsis var sakrustoties ar citu savas dzimtas augu, piemēram, pērkoni, un tad sekas vidē var būt neprognozējamas. Aizliegt audzēt ĢM augus valstiskā līmenī Latvija nedrīkst, šādas tiesības ir dotas vienīgi pašvadībām savā teritorijā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Modificēta pārtika?

Atsķirībā no tradicionālās selekcijas ģenētiskās modificēšanas (ĢM) ceļā no auga uz augu var pārnest tikai vēlamos gēnus. Piemēram, augam var iedot neradniecīga cita auga vai pat dzīvnieka gēnus. Tādējādi augam tiek piešķirtas vēlamās īpašības, piemēram, izturība pret kaitēkļiem, slimībām, ķimikālijām. ĢM neļķēm mainīta krāsa, radītas tabakas šķirnes ar zemāku nikotīna līmeni. Visbiežāk sastopamie ĢM kultūraugi - soja, kukurūza, rapsis un kokvilna - pasaulē tiek audzēti platībā, kas vairāk nekā 10 reižu pārsniedz Latvijas teritoriju. Pasaulē atļauti 16 ĢM kultūraugi komerciālos nolūkos.
Avots: Pārtikas un veterinārais dienests

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Stāvoklis starp dzīvību un nāvi

Miruša ķermeņa atdzīvināšana kā romānā par Frankenšteinu varētu būt reālāka, nekā šķiet. Zinātnieki nākuši klajā ar pieņēmumu, ka starp dzīvību un nāvi patiešām ir vēl viens starpposms, kas varētu ...

LOK: Apdraudētas iespējas nodarboties ar sportu Rīgā

“Rimi” Olimpiskais sporta centrs saņēmis vēstuli no Rīgas domes ar paziņojumu, ka sakarā ar veiktajiem grozījumiem MK noteikumos nr. 350, no 1. oktobra vairāk nekā desmit reizes tiek paaugstināta ...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?