Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +7 °C
Apmācies
Svētdiena, 17. novembris
Uga, Hugo, Uģis

Viņi dzīvo un strādā Latvijā

Veikala Galerija Rīga ceturtajā stāvā pircējus gaida pārsteigums - šeit 22 jaunieši piedāvā nevis preces un pakalpojumus, bet iespēju palūkoties uz Latviju no gluži ideālistiska skatpunkta. Tie ir RTU arhitektūras studentu diplomdarbi - planšetes ar tēmas pieteikumiem, pētījumu rezultātiem un fotogrāfijām, kā arī mazās kartona pilsētiņas - maketi. Līdz 20. februārim Laimīgās mākslas muzejā, kas atrodas tirdzniecības centrā Galleria Riga Dzirnavu ielā 67, apskatāma Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes diplomandu projektu izstāde 22+22.

Katru gadu Arhitektūras fakultāti absolvē pat vēl vairāk studentu, tomēr šogad lielākā daļa ekspertu vienprātīgi izceļ divus jaunos arhitektus Arnitu Ārmani un Kārli Melzobu, kas kopīgā divdaļīgā projektā piedāvā risinājumu kādai šarmantai un kultūrvēsturiski blīvai vietai Maskavas priekšpilsētā: Siena tirgus apbūves attīstība un Šaurās ielas telpas koncepcija.

Kur jūs paši dzīvojat, un kā jums tur patīk?

Kārlis Melzobs. Mēs tagad dzīvojam Mežciemā, un, manuprāt, padomju dzīvojamo mikrorajonu lielākā problēma ir nevis arhitektūra, bet gan tās un īpaši ārtelpu uzturēšana. Vienu brīdi dzīvojām Maskavas priekšpilsētā, un tad arī parādījās interese par to vietu.

Vai par jūsu projektu ieinteresējušās kādas atbildīgas pilsētas amatpersonas?

Arnita. Mūsu projektu apbalvoja ne vien arhitektūras portāls A4D, bet arī žurnāla Latvijas Architektūra galvenais redaktors Jānis Lejnieks. Un tā kā viņš ir arī Latgales priekšpilsētas izpilddirekcijā, tad kaut kādā ziņā var teikt, ka projekts ir pamanīts un pat tapis sadarbībā ar atbildīgām iestādēm, jo konsultējāmies ar Lejnieku jau projekta tapšanas gaitā.

Kārlis. Vienīgi pašlaik par apbūvi tai vietā investoru interese nav pārāk liela, tāpēc varbūt to sadarbību nevar izvērst praktiski.

Ko ieteiktu pārplānot arhitektūras izglītībā Latvijā?

Arnita. Mēs esam mācījušies arī ārzemēs - Milānā, Tronheimā un Oslo. Pēdējo semestri mācījāmies Arhitektūras un dizaina skolā Oslo, un tā likās visiespaidīgākā. Varēja just, ka tur ieguldīti iespaidīgi līdzekļi. Tur pasniedzēji ar studentiem nodarbojas daudz vairāk, jo viņi var atļauties nestrādāt paralēli vēl visādus darbus. Pie mums tā nav.

Kārlis. Problēmu izglītībā ir ļoti daudz, esam arī mēģinājuši kaut ko ieteikt, bet trūkst iniciatīvas no fakultātes puses. Oslo augstskolā, piemēram, bija ļoti laba liela bibliotēka, kādas šeit nav. Tāpat materiālā bāze pavisam citā līmenī. Strādājām laboratorijā, kur bija pieejami visdažādākie materiāli, kas ietekmē domāšanu. Tā ir ļoti būtiska pieredze, pie mums pārsvarā tiek apgūta tikai digitālā maketēšana. Vēl būtiski regulāri, bieži aicināt veiksmīgus, pieredzējušus arhitektus kā vieslektorus.

Arnita. Gribētu strādāt Latvijā, arhitektūrā, protams. Manuprāt, Latvijā ir vēl ļoti daudz iespēju. Ir arī nepieciešamība pēc visādiem risinājumiem. Visvieglāk jau arī ir strādāt ar vietām, kas ir zināmas, pazīstamas. Paralēli droši vien kaut ko taisītu arī ārzemēs.

Jūsu projekta uzrādītās problēmas sasaucas ar jau plašu publicitāti guvušo latviešu nespēju sadarboties. Vai arī to var risināt ar arhitekta instrumentiem?

Kārlis. Noteikti arhitektūra ir viens no iedarbīgiem līdzekļiem, kā tur kaut ko mainīt. Tomēr daudz ko nosaka arī investors, piemēram, būvējot daudzdzīvokļu māju, ko viņš tur grib, tieši kādiem cilvēkiem kādu māju viņš grib uzbūvēt.

Arnita. Lai mainītos ieradumi, ir ļoti svarīga publiskās telpas kvalitāte. Tas ir izšķiroši, lai cilvēks gribētu kaut kur uzturēties. Arhitekts var radīt pievilcīgu vidi, piemēram, tos zaļos pagalmiņus, lai tas būtu aicinoši. Bet mēs jau neaicinām tagad visus rīdziniekus pulcēties mazos pagalmiņos. Ir runa tieši par noteiktu Maskavas priekšpilsētas rajonu. Tā specifika un tradīcija tur jau bija, mēs savā projektā to tikai izceļam un piedāvājam mūsdienīgi attīstīt. Svarīgs tai kopības trūkumā ir viss kas - gan mentalitāte, gan arī, piemēram, laikapstākļi, kas šeit ierobežo publiskās vides izmantošanu, kad ir auksts, snieg vai līst.

Kārlis. Manuprāt, vissvarīgāk ir dažādot piedāvājumu, jo cilvēki var vēlēties dzīvot atšķirīgi - pulcēties pilsētā vai nedēļas nogalēs braukt uz laukiem. Jo dažādāk, jo labāk, bet būtiski ir radīt vidi tai dažādībai, atsakoties no stereotipiskiem priekšstatiem un risinājumiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?